Na wystawie obejrzymy interpretacje drugiej tajemnicy radosnej autorstwa profesora Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, prof. ASP we Wrocławiu Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, dr. Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, prof. Grzegorza Wnęka i przedstawicielki młodego pokolenia artystów – Ewy Czwartos.
Każdy z twórców przygotował po dwa obrazy, jeden w dużym formacie dla przestrzeni sakralnej, drugi w mniejszym wymiarze dla kultu domowego.
Prostota obrazów Bogny Podbielskiej
Tematyka jest istotna, ale obrazy pokazują też spotkanie dwóch kobiet. Każdy z twórców to spotkanie pokazał w inny sposób, inną metodą, ale każde z prezentowanych dzieł nie pozostawi widza obojętnym. Mroczne sklepienia podziemi katedry dodają spotkaniu z tym malarstwem niewątpliwie dodatkowego waloru.
Widzimy więc spotkanie na tle Tatr jakby to tam, a nie w ziemi Świętej miało ono miejsce. To spojrzenie Krzysztofa Klimka. Na obrazie o. J. Hajnosa oglądamy też niezwykłe światło przypominające grę światłem jak u Caravaggia, chociaż są i tacy, którym jego dzieło przypomina obrazy z czasów socrealizmu.
Czytaj więcej
Jedną z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych w Wielkiej Brytanii zdobyła 38-letnia szkoc...