Reklama
Rozwiń

Kanclerz Niemiec ma problem z granicami. Friedrichowi Merzowi wytknięto brak dialogu z sąsiadami

Berlin uważa, że kontrole na granicach są konieczne dla zapewniania stabilności politycznej i społecznej w kraju.

Publikacja: 04.07.2025 04:26

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz

Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Sprawa wprowadzenia przez Polskę kontroli na granicy niemieckiej odbija się mocnym echem w Niemczech. Nie brak krytycznych opinii pod adresem szefa niemieckiego MSZ Aleksandra Dobrinta, ale także kanclerza Friedricha Merza.

— Reakcja Polski pokazuje teraz to, przed czym ostrzegaliśmy od lat: szczególnie w kwestiach wrażliwych, takich jak bezpieczeństwo i migracja, konieczna jest ścisła współpraca i wczesny dialog z naszymi sąsiadami — wyjaśnił dla „Spiegla” Adis Ahmetović,  rzecznik  frakcji SPD ds. polityki zagranicznej. Znacznie ostrzej wypowiedział się zastępca lidera grupy parlamentarnej Partii Zielonych Konstantin von Notz, którego zdaniem polityka ministra Dobrinta „efekt domina” w Europie. Cytowane są często słowa Donalda Tuska uzasadniające wprowadzenie kontroli na polskiej granicy Rzecz dotyczy przedłużenia kontroli na niemieckich granicach i to w warunkach utrzymującego się trendu spadkowego napływu do Niemiec nielegalnych imigrantów. Z danych rządowych wynika, że na granicach Niemiec w dniach 1-25 maja tego roku zawrócono 2660 osób. Brak danych za maj, ale wiadomo, że w kwietniu tego roku Federalna Policja zarejestrowała łącznie 810 nieautoryzowanych wjazdów z Polski do Niemiec. W tym samym miesiącu ubiegłego roku było takich przypadków 2159. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Tajwan: Największe manewry wojskowe przeciw największej armii świata
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Michał Szczerba: Konie trojańskie Putina chciały obalić Ursulę von der Leyen
Polityka
Po 40 latach wojny Turcja chce się pogodzić z Kurdami
Polityka
Żółta kartka dla Ursuli von der Leyen
Polityka
PE głosował nad wotum nieufności dla Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen się obroniła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OSZAR »