Zabójstwo pielęgniarki dla złotego łańcuszka. 25 lat więzienia zamiast dożywocia

25 lat spędzi za kratami Paweł P., który zamordował pielęgniarkę z Legnicy, ukradł jej kilkaset złotych i wydał na grę na automatach. Sprawę zamknął w środę Sąd Najwyższy.

Publikacja: 19.03.2025 15:19

Zabójstwo pielęgniarki dla złotego łańcuszka. 25 lat więzienia zamiast dożywocia

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

To finał wieloletniej batalii sądowej w głośnej sprawie morderstwa 45-letniej pielęgniarki anestezjologicznej. Sprawca pierwotnie usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, który po apelacji został złagodzony do 25 lat więzienia. Po skutecznej kasacji prokuratury, mężczyzna ponownie usłyszał złagodzony wyrok. Sprawa jeszcze raz trafiła przed SN, który tym razem oddalił kasację prokuratury jako oczywiście bezzasadną. Oznacza to, że mężczyzna spędzi w więzieniu 25 lat.

Czytaj więcej

Zabójstwa seniorek w Warszawie. Są nowe nieoficjalne informacje. Czwarta ofiara?

Mężczyzna zabił i okradł sąsiadkę. Nie dostał dożywocia, bo dobrze rokuje

Według Sądu Najwyższego w tej sprawie nie doszło do rażącej niewspółmierności kary, którą zarzucała prokuratura.

– Przy powtórnym orzeczeniu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wziął pod uwagę wszystkie okoliczności przed, podczas i po popełnieniu czynu oraz ocenił je właściwie – stwierdziła sędzia Małgorzata Bednarek.

Podkreśliła przy tym, że dożywocie jest karą eliminacyjną orzekaną wobec sprawcy niepoddającego się procesowi resocjalizacji. Uzasadniając swoją decyzję, SN wskazał na okoliczności łagodzące: mężczyzna zmagał się z uzależnieniem od hazardu, podejmując leczenie, wyraził skruchę po popełnionej zbrodni, nie przebywał wcześniej w zakładzie karnym i dotychczas odbywa karę bez zarzutów.

– Przy nagromadzeniu okoliczności niekorzystnych dla skazanego sąd apelacyjny słusznie „wyłuskał” elementy jego zachowania i osobowości, które wskazują na to, że podda się resocjalizacji. Nie jest potrzebna jego trwała eliminacja ze społeczeństwa – argumentowała sędzia Małgorzata Bednarek.

Zdanie odrębne wyraził sędzia Adam Roch. Jego zdaniem jedyną okolicznością łagodzącą jest przyznanie się do winy mężczyzny, a kasacja prokuratury powinna zostać uwzględniona. – Charakter tego czynu, uprzednia karalność, brak okoliczności łagodzących i przeciętna opinia z zakładu karnego wskazują na zasadność kary dożywotniego pozbawienia wolności – mówił sędzia Roch.

Brutalne morderstwo pielęgniarki. Zabójca sprzedał jej złoty łańcuszek i poszedł grać na automatach

Zamordowana kobieta była pielęgniarką w szpitalu specjalistycznym w Legnicy i sąsiadką sprawcy. W październiku 2019 r. Paweł P., 38-letni wówczas mężczyzna, uzależniony od hazardu, zaatakował ją, kiedy wchodziła do swojego mieszkania. Sprawca wepchnął kobietę do środka i jeszcze w przedpokoju uderzył ją kilka razy metalową rurką w głowę. Kobieta upadła na podłogę. Mężczyzna jednak zadał jej jeszcze kilka ciosów i udusił gołymi rękami.

Z szyi martwej kobiety napastnik zerwał złoty łańcuszek, a z portfela ukradł 450 zł. – Oskarżony wrócił do mieszkania krewnych, gdzie się przebrał. Zakrwawioną odzież, narzędzie zbrodni oraz klucze pokrzywdzonej zapakował do plecaka, a następnie wyrzucił je, gdy szedł w kierunku centrum miasta. Część zrabowanych pieniędzy, bezpośrednio po zbrodni oskarżony wydał, grając na automatach, zaś łańcuszek ofiary zastawił w lombardzie, otrzymując za niego 700 zł – ustaliła prokuratura. Pewną kwotę uzyskaną z kradzieży przekazał swojej partnerce na sukienkę komunijną córki.

Sygnatura akt: I KK 388/24

Czytaj więcej

Dożywocie za gwałt i zabójstwo 25-letniej Lizy w centrum Warszawy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
OSZAR »