Jak jeżdżą w Polsce cudzoziemcy? Cisną gaz, nie stronią od alkoholu

Prędkość i jazda po alkoholu – to problemy kierowców obcokrajowców. Ale o połowę rzadziej dochodzi do wypadków z udziałem Gruzinów. Powód? To głównie ich obejmują deportacje.

Publikacja: 08.05.2025 04:42

Patrol policji podczas kontroli drogowej na jednej z warszawskich ulic

Patrol policji podczas kontroli drogowej na jednej z warszawskich ulic

Foto: PAP/ Albert Zawada

Kierowcy cudzoziemcy w ubiegłym roku byli sprawcami 1179 wypadków, w których zginęło 106 osób, a ponad 1,4 tys. zostało rannych. To bilans zbliżony do 2023 roku – tyle że wypadków z ich winy było o osiem więcej, a ofiar śmiertelnych o sześć mniej – wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego KGP, który przeanalizowała „Rz”.

Jak w Polsce jeżdżą cudzoziemcy?

Generalnie nie jest źle. Ale ich główny problem to przekraczanie prędkości i jazda z promilami. Kilka dni temu pijany Gruzin urządził samochodem rajd ulicami Warszawy. Uciekał przed policją na czerwonym świetle, po chodniku, taranował słupki, a na koniec zamknął się w aucie. Okazało się, że 36-latek miał 1,5 promila alkoholu we krwi i trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Do tego był poszukiwany.

Czytaj więcej

Ciemna strona migracji. Cudzoziemcy w Polsce jeżdżą po alkoholu i łamią zakazy

Co trzeci wypadek z winy cudzoziemców. Powodem nadmierną prędkość

Co o obcokrajowcach za kierownicą mówią policyjne dane? W ubiegłym roku doprowadzili do 1179 wypadków (to niecałe 6 proc. spośród 19,6 tys. ogółu wypadków z winy wszystkich kierujących), powodując śmierć 106 osób (6,5 proc. wszystkich zabitych). Najczęściej w woj. dolnośląskim, małopolskim i wielkopolskim. Najrzadziej – tylko osiem wypadków – w podlaskim.

Główną przyczyną jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków – przez to powstał co trzeci wypadek z winy tych kierowców. Pozostałe były efektem wymuszenia pierwszeństwa i niewłaściwych zachowań wobec pieszych (za czym kryją się ich potrącenia). Prawie 100 zdarzeń to efekt trzymania się „na zderzaku”, 41 – skutek zmęczenia i zaśnięcia. Inne to wjazd na czerwonym świetle, nieuwaga na przejeździe dla rowerzystów.

„Uczestnicy wypadków” – jak podaje raport KGP – pochodzili najczęściej z Ukrainy (brali udział w ponad 1 tys. zdarzeń), Białorusi (134 wypadków) oraz z Gruzji (66 wypadków). Potem są kierowcy z Niemiec, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Czech, Litwy i Słowacji.

O ile w przypadku kierowców z Ukrainy i Białorusi skala jest od dwóch lat podobna, o tyle spadek o połowę dotyczy przybyszy z Gruzji – ze 143 wypadków, w których brali udział w 2023 r., do 66 w roku ubiegłym. – Gruzini są wśród najczęściej wydalanych z Polski, więc ubywa ich też za kierownicą – sugerują policjanci.

Jak pisała „Rz”, w ciągu dwóch miesięcy tego roku do kraju pochodzenia zostało odesłanych ponad 1300 cudzoziemców naruszających prawo. Niemal połowę deportacji „skonsumowali” Gruzini i Białorusini.

Problemem jest jazda po alkoholu i z pokaźną ilością promili

„Z gromadzonych przez policję danych statystycznych wynika, że do najczęściej popełnianych przestępstw przez cudzoziemców należą czyny kwalifikowane z: art. 178a par. 1 k.k., czyli prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także przestępstwo z art. 244 k.k. - naruszenie zakazu sądowego” – wskazuje Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w odpowiedzi na interpelację grupy posłów.

Czytaj więcej

Jeżdżą szybko, mandaty płacą sporadycznie. Obcokrajowcy za kierownicą

Jak pisaliśmy, w 2023 r. blisko co trzecie przestępstwo popełnione przez cudzoziemca dotyczyło jazdy pod wpływem alkoholu (z tego ok. 70 proc. stanowili Ukraińcy, a jedną czwartą Gruzini).

Jest o tym głośno. W marcu, w Opolu 49-letni Ukrainiec, mając 2 promile alkoholu, zjechał samochodem na chodnik i potrącił matkę z dwójką dzieci – trafiły do szpitala, wypadku nie przeżył pies będący z nimi na spacerze. Kilka dni temu 27-letni Ukrainiec w Wytomyślu (woj. wielkopolskie) doprowadził do wypadku – miał ponad 1,6 promila. Z kolei autostradą A4 na Dolnym Śląsku do granicy TIR-em z naczepą jechał zygzakiem 63-letni Łotysz. Miał otwartą i częściowo opróżnioną butelkę alkoholu.

Obecnie takie osoby są wydalane. Deportowany został m.in. 24-latek z Ukrainy, który wielokrotnie wsiadał za kierownicę po pijanemu. Prosto z aresztu, po odsiadce wyroku, został odstawiony do granicy.

Czytaj więcej

Sąd zbyt łagodny dla drogowego pirata z Ukrainy?

Policja ocenia ubiegłoroczne dane pozytywnie, twierdząc, że liczba wypadków i ofiar się ustabilizowały – przy większym ruchu i ogromnej rzeszy przybyszów z zagranicy.

Zmiana przepisów i obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przy wykonywaniu przewozów – a taką pracę świadczy wielu cudzoziemców – wpłynęły na poprawę, a na pewno ustabilizowały sytuację

Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP

– Zmiana przepisów i obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przy wykonywaniu przewozów – a taką pracę świadczy wielu cudzoziemców – wpłynęły na poprawę, a na pewno ustabilizowały sytuację – ocenia Robert Opas z KGP. Wszystkich wypadków „z udziałem” obcokrajowców było w ubiegłym roku 2,3 tys., pochłonęły 272 ofiary (w tym 106 to cudzoziemcy).

Kierowcy cudzoziemcy w ubiegłym roku byli sprawcami 1179 wypadków, w których zginęło 106 osób, a ponad 1,4 tys. zostało rannych. To bilans zbliżony do 2023 roku – tyle że wypadków z ich winy było o osiem więcej, a ofiar śmiertelnych o sześć mniej – wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego KGP, który przeanalizowała „Rz”.

Jak w Polsce jeżdżą cudzoziemcy?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Po zabójstwie na UW. Uczelnie chronione gołymi rękami
Przestępczość
Zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim: Znamy zarzuty wobec podejrzanego
Przestępczość
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego po zbrodni na uczelni. Zapowiada zmiany w prawie
Przestępczość
Atak siekierą na kampusie UW. Prokuratura przekazała nowe informacje w sprawie
Przestępczość
Zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Kandydaci na prezydenta składają kondolencje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
OSZAR »