Zbliża się likwidacja uczelni Zbigniewa Ziobry. Rząd przyjął projekt ustawy

Utworzona przez Zbigniewa Ziobrę Akademia Wymiaru Sprawiedliwości może przejść do historii. Rząd przyjął właśnie projekt ustawy dzięki, której resort sprawiedliwości przejmie nadzór nad uczelnią.

Publikacja: 29.04.2025 17:46

Poseł PiS Zbigniew Ziobro

Poseł PiS Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Funkcjonowanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości od początku budziło wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości, na którego czele stanął Adam Bodnar. – W wyniku zmian legislacyjnych ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, funkcjonariuszy Służby Więziennej stała się akademią, która była kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to jest szkoła, która nie kształci funkcjonariuszy – przekonywała w ubiegłym roku wiceszefowa MS Maria Ejchart twierdząc, że mimo wielomilionowego budżetu, uczelnia ta nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej.

Rząd zdecydował. Zniknie Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, powstanie Akademia Służby Więziennej

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości powstała w 2018 r., przy czym dwukrotnie zmieniała nazwę. Jej statutowym celem jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz kadr organów wymiaru sprawiedliwości. Od 2023 r. rektorem-komendantem tej uczelni jest 32-letni prawnik dr Michał Sopiński. Wcześniej był działaczem Solidarnej Polski i urzędnikiem w resorcie Zbigniewa Ziobry. Jego kadencja upływa dopiero w 2028 r., a z uwagi na sposób powoływania rektora przez senat uczelni, resort sprawiedliwości nie może go odwołać. Co więcej, władze uczelni nie podlegają ani ministrowi sprawiedliwości ani dyrektorowi generalnemu Służby Więziennej.

Czytaj więcej

Resort Bodnara chce przejąć kontrolę nad uczelnią Ziobry. Gotowy projekt

Brak podległości to kolejny zarzut, który obok wątpliwości do jakości kształcenia formułuje wobec uczelni ministerstwo. W związku z tym już w maju ubiegłego roku kierownictwo resortu zapowiedziało gruntowne zmiany w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W sierpniu do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Po niemałych modyfikacjach projekt został przyjęty przez rząd w poniedziałek.

 Zmiany mają być gruntowne. Szkoła zmieni nazwę na Akademia Służby Więziennej. Co ważne, wbrew pierwotnym planom, utrzymany zostanie akademicki status uczelni, z możliwością prowadzenia studiów pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, kształcenia doktorantów oraz działalności naukowej i badawczej.

Ministerstwo ma odzyskać też realną kontrolę nad działalnością szkoły. Zgodnie z projektem uczelnia będzie nadzorowana przez ministra sprawiedliwości, jednak nie w pełni. Bowiem nadzór nad realizacją zadań organizacyjnych ma pełnić dyrektor generalny Służby Więziennej.

To także we współpracy z dyrektorem generalnym SW ma być ustalany program studiów i szkoleń. Dzięki temu – według resortu – treści przekazywane na uczelni będą dostosowane do rzeczywistych potrzeb służby i zadań realizowanych przez więziennictwo.

Rektor Zbigniewa Ziobry będzie musiał odejść. Minister Adam Bodnar wyznaczy nowego szefa uczelni Służby Więziennej

Kluczowa zmiana dotyczy szefa uczelni. Na jej czele, tak jak obecnie, będzie stał rektor-komendant. Wyznaczać i odwoływać go będzie jednak minister sprawiedliwości, co – w ocenie autorów przepisów – zapewni ministerstwu wpływ na kształcenie kadr w więziennictwie. Również prorektor będzie wyznaczany przez szefa MS, w tym przypadku na wniosek dyrektora generalnego SW.

Co istotne projekt przewiduje też wygaszenie kadencji rektora i senatu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w dniu wejścia w życie ustawy. Rektor nowej uczelni ma zostać wyznaczony przez szefa MS siedem dni wcześniej. Z kolei senat Akademii Służby Więziennej ma zostać wybrany już po rozpoczęciu obowiązywania nowych przepisów. 

 Minister sprawiedliwości będzie miał też nie więcej niż 30 dni na audyt wszystkich nieruchomości uczelni, w którym oceni ich rzeczywistą przydatność dla funkcjonowania szkoły. 

Na ten aspekt resort zwracał uwagę już wielokrotne. Wiceministra Ejchart informowała, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości posiada liczne nieruchomości w całym kraju m.in. w Warszawie i w Zakopanem. Mowa o nieruchomościach przekazanych uczelni przez byłego wiceszefa MS Marcina Romanowskiego z zasobów Służby Więziennej, które zdaniem obecnego kierownictwa resortu były niezbędne dla tej służby. Jeśli minister uzna, że te nieruchomości nie są przydatne szkole, to będzie mógł je nieodpłatnie przejąć i przekazać je innej jednostce Służby Więziennej.

Co o projekcie ministerstwa sądzi obecny rektor Michał Sopiński? - Choć cieszy mnie, że ministerstwo uwzględniło niektóre moje argumenty przekazane MNiSW i wykreśliło z projektu część rozwiązań naruszających autonomię uczelni oraz sprzecznych z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, to niestety nadal projekt ten oceniam negatywnie. Wciąż narusza on bowiem zasadę autonomiczności, w myśl której uczelnia wyższa mundurowa podlega wyłącznie nadzorowi właściwego ministra, a więc nie może być podległa szefowi służby – art. 433 i 436 PSWN. W pozostałym zakresie ustawa to w zasadzie Lex Sopiński i służy jedynie jako narzędzie skrócenia mojej kadencji, w żaden sposób nie poprawiając jakości szkolenia służby więziennej – mówi dr Sopiński. 

Czytaj więcej

Jest decyzja ws. dyscyplinarki dla rektora "kuźni kadr Suwerennej Polski"

Projektowane przepisy mają co do zasady wejść w życie 1 października.

Funkcjonowanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości od początku budziło wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości, na którego czele stanął Adam Bodnar. – W wyniku zmian legislacyjnych ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, funkcjonariuszy Służby Więziennej stała się akademią, która była kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to jest szkoła, która nie kształci funkcjonariuszy – przekonywała w ubiegłym roku wiceszefowa MS Maria Ejchart twierdząc, że mimo wielomilionowego budżetu, uczelnia ta nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
OSZAR »