Reklama
Rozwiń

Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają znacznie ułatwić i przyśpieszyć proces ujawniania prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych nabytego w drodze dziedziczenia.

Publikacja: 02.07.2025 16:53

Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli

Foto: Adobe Stock

Chodzi o projekt ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.  Po jego wejściu w życie  sąd wieczystoksięgowy nie będzie musiał wydawać już trzech różnych postanowień, tylko jedno.

Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej po nowemu

Obecnie procedura jest taka: sąd po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo notariusz po sporządzeniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia, zawiadamiają sąd wieczystoksięgowy o kręgu spadkobierców. Sąd wieczystoksięgowy ujawnia prawa spadkobierców w księdze wieczystej poprzez ostrzeżenie. Nie jest to jednak wpis prawa własności na rzecz spadkobierców. Niezwłocznie po uzyskaniu tytułu do spadku tj. prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, spadkobiercy mają obowiązek złożyć stosowny wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej. Wówczas sąd wydaje drugie postanowienie: o ujawnieniu nowego właściciela i wykreśleniu zbędnej już wzmianki o sporządzeniu aktu.

Nowe przepisy wprowadzają dwie główne zmiany, które usprawnią proces dziedziczenia nieruchomości i związanych z nimi praw:

  • Elektroniczne wnioski do ksiąg wieczystych: na prośbę spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, notariusz będzie mógł elektronicznie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. To znacząco przyspieszy i ułatwi ujawnienie nowych właścicieli nieruchomości;
  • Oświadczenie o składzie spadku w protokole dziedziczenia: podczas spisywania protokołu dziedziczenia, notariusz będzie zobowiązany do zebrania oświadczenia od spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnego, czy w skład spadku wchodzą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, własność nieruchomości lub wieczyste użytkowanie nieruchomości położonych w Polsce. To oświadczenie będzie integralną częścią protokołu dziedziczenia.

Czytaj więcej

Będą ułatwienia dla spadkobiorców dziedziczących nieruchomości. Jest projekt

- Dzięki zmianie, wprowadzonej dla przypadków stwierdzonego dziedziczenia na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sąd nie będzie musiał wydawać już trzech różnych postanowień, tylko jedno. Spadkobiercy zaś nie będą już musieli osobiście składać wniosków do sądów – zrobią to elektronicznie, za pośrednictwem notariusza.  Sądy będą mogły znacznie szybciej rozpatrywać te sprawy, co skróci czas oczekiwania na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o projekt ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.  Po jego wejściu w życie  sąd wieczystoksięgowy nie będzie musiał wydawać już trzech różnych postanowień, tylko jedno.

Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej po nowemu

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono
OSZAR »