Najnowsze badanie dotyczące lodowców Antarktydy opublikowano 8 maja w czasopiśmie „The Cryosphere”. Wyniki analizy są efektem pracy naukowców z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii.
Jak obliczyć prędkość lodowca?
Badacze z University of Leeds wzięli na celownik jedne z najszybciej „zmieniających się” lodowców w zachodniej części Antarktydy. Mowa o lodowcach Kohler, Pope i Smith, znajdujących się powyżej szelfów lodowych Dotson i Crosson. Badaniem objęto również m.in. strumienie lodu spływające z lodowców Haynes, Vane i Horall. Ogółem analiza dotyczyła prędkości, kierunku i dynamiki przepływu łącznie ośmiu strumieni lodowych w zachodniej Antarktydzie.
Na potrzeby badania przeprowadzono analizę nowych zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości, wykonanych przez satelitę Sentinel-1 (bliźniacze satelity Sentinel-1A i Sentinel-1B). Analizie poddano również wcześniej wykonane zdjęcia satelitarne lodowców, pochodzące z lat 2005-2022. Eksperci postanowili sprawdzić, jak w danym okresie zmieniała się prędkość strumieni lodu, które spływają z badanych lodowców do szelfów lodowych Crosson i Dotson.
Czytaj więcej
Naukowcy od ponad pół wieku zastanawiają się, skąd wzięły się ciężkie pierwiastki, takie jak złot...
Aby obliczyć prędkość lodu korzystano z techniki śledzącej przemieszczanie widocznych cech lodowców np. szczelin lub rozpadlin. W analizie korzystano również z danych misji CryoSat ESA, badającej tempo przerzedzania się lodu.