2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości państwowe zaplanowane są na placu Zamkowym w Warszawie. Ciekawego połączenia dokonał Urząd do spraw Kombatantów oraz Instytut Pileckiego: tego dnia przedstawiciele wymienionych instytucji będą świętowali w Berlinie w towarzystwie weteranów oraz rodzin żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego – na pamiątkę wywieszenia biało-czerwonej flagi nad zdobytą 80 lat temu stolicą III Rzeszy.
W poprzednich latach to święto, ale też inne ważne daty, starało się zagospodarować biuro programu „Niepodległa”, które koordynowało działania w całym kraju, inspirowało kampanie społeczne i dzieliło pieniądze na wydarzenia lokalne. Środki trafiały m.in. do samorządów niezależnie od opcji politycznej, aby wzmacniać wspólnotę.
Czytaj więcej
Resort kultury podważa sens przyznawania stypendiów m.in. na badanie zbrodni rosyjskich w Ukraini...
Tyle że na fali rozliczeń z ekipą PiS instytucja ta została zlikwidowana. A właściwie rozparcelowana – część kompetencji resort kultury przesunął do Instytutu Adama Mickiewicza. Ten jednak koncentruje się na wydarzeniach organizowanych za granicą, a zwłaszcza teraz nad działaniach kulturalnych związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej. O wydarzeniach w Polsce nic nie przeczytamy na stronie tej instytucji.
Dzień Flagi na Cytadeli
To nie oznacza, że tego dnia nic się nie dzieje. Ministerstwo Kultury zdecydowało, że centralnym punktem obchodów będzie Cytadela. Imprezy organizuje tam Muzeum Historii Polski. W planach jest m.in. koncert zespołu Brass Federacja, warsztaty, gra terenowa. Kulminacją będzie uroczyste rozwinięcie flagi i wspólne zdjęcie z drona. Organizatory zachęcają do ubrania się na biało-czerwono oraz zapraszają na biało-czerwone przekąski w muzealnym bistro.