Czy Unia Europejska ma jeszcze szansę na odnowienie i głęboką reformę? W obliczu narastających zagrożeń ze strony Rosji, wycofywania się USA z roli światowego żandarma i populistycznych fal w Niemczech i Francji, nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz rozpoczyna ofensywę dyplomatyczną.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” pytamy Jędrzeja Bieleckiego o próby stworzenia nowej osi Paryż–Berlin–Warszawa, która ma nadać Unii nowy kierunek.
Europa bezradności czy Europa potęgi
– Myślę, że jesteśmy u progu nowej epoki i mamy bardzo mało czasu, żeby znaleźć nowy porządek międzynarodowy – ocenia Bielecki, wskazując na szybki kalendarz strategicznych decyzji, które muszą zapaść w Europie w ciągu najbliższych lat. Jednym z ich kluczowych elementów jest zacieśnienie współpracy między Francją, Niemcami i Polską. Friedrich Merz, który jeszcze we wtorek walczył o większość w Bundestagu, we środę odwiedza Paryż i Warszawę.
Czytaj więcej
Gdy narasta rosyjskie zagrożenie, a Stany Zjednoczone ograniczają zaangażowanie w obronę Europy,...
– Nie mieliśmy wcale rozmowy kurtuazyjnej, mieliśmy bardzo konkretne wejście w tematy, jak tę Europę uratować – mówi Bielecki. Macron powraca do swojej koncepcji „Europe Puissance”, czyli Europy jako geopolitycznej potęgi zdolnej samodzielnie się bronić.